ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ, TÜRKİYE ADALET AKADEMİSİ EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI’NA KATILDI

16.01.2024     Ar & Ge     57

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türkiye Adalet Akademisi ev sahipliğinde düzenlenen Meslek İçi Eğitim Değerlendirme ve Önerileri Toplantısı’na katıldı. Bakan Tunç, toplantı sonrasında Akademi bünyesinde oluşturulan Savcılık İşlemleri Uygulama Atölyesi ve yakın zamanda açılışı gerçekleştirilecek Türkiye Adalet Akademisi Kanuni Kütüphanesi’nde incelemelerde bulundu.

BAKAN TUNÇ: GÜVEN VEREN BİR ADALET İÇİN UYGULAYICILARIN ETKİN BİR EĞİTİMDEN GEÇMESİ ÇOK ÖNEMLİ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yargı Reformu Strateji Belgesi'ni hazırlama çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, "Kamuoyuyla paylaşıldıktan sonra oradaki hedefleri gerçekleştirmenin gayreti içinde olacağız." dedi.

Akademinin eğitim çalışmaları, uygulamaları ve bundan sonraki çalışmalara ilişkin değerlendirmede bulunduklarını aktaran Tunç, "Güven veren bir adalet için uygulayıcıların etkin bir eğitimden geçmesi çok önemli." dedi.

Bakan Tunç, Türkiye Adalet Akademisi Meslek İçi Eğitim Değerlendirme ve Önerileri Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

Akademinin iki önemli görevinin bulunduğuna işaret eden Tunç, bunlardan birinin meslek öncesi eğitim, diğerinin ise görevde olan hâkim ve savcılara hizmet içi eğitim vermek olduğunu söyledi.

Adalet Bakanı Tunç, "Hâkim ve savcı adaylarımız mesleğe kabul edilmeden önce burada uygulamayı tam anlamıyla görmüş oluyorlar" dedi.

Türkiye Adalet Akademisi bünyesindeki Kanuni Kütüphanesi'nin yapımının tamamlandığını, yakın zamanda açılışının yapılacağını aktaran Tunç, hâkim ve savcı adaylarının kütüphaneden faydalanabileceğini dile getirdi.

Bakan Tunç, vatandaşların adalet hizmetlerinden en etkin ve adil şekilde yararlanabilmesi adına hâkim ve savcıların fiziki şartlarının iyileştirilmesi noktasında önemli mesafeler alındığını, mevzuatın da iyileştirilmesi adına önemli adımlar atıldığını söyledi. Adalet Bakanı Tunç, şöyle konuştu:

"Şimdi önümüzde Yargı Reformu Strateji Belgemiz var. Bunun hazırlık çalışmaları tamamlanmak üzere. Sayın Cumhurbaşkanı'mız tarafından kamuoyuyla paylaşıldıktan sonra oradaki hedefleri yasamasıyla, yürütmesiyle, yargısıyla gerçekleştirmenin gayreti içinde olacağız. Mevzuatımızın daha da iyileştirilmesi anlamında önemli kanun değişiklikleri önümüzdeki süreçte Türkiye Büyük Millet Meclisinde milletvekillerimizin destekleriyle gerçekleşecek."

Hâkim ve savcıların iyi uygulamalarıyla adalete güvenin tesis edilebileceğini belirten Tunç, Türkiye Adalet Akademisinin kurulduğu günden itibaren bu kapsamda önemli bir görevi ifa ettiğini söyledi.

Tunç, akademinin fiziki ihtiyaçları kapsamında kapasitesini güçlendirmenin de gayreti içinde olacaklarını kaydetti.