AİLE MAHKEMELERİNİN ETKİNLİĞİNİN ARTIRILMASI PROJESİNİN 5. YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI YAPILDI

19.12.2023     Ar & Ge     395

“Aile Mahkemelerinin Etkinliğinin Artırılması: Aile Üyelerinin Haklarının Daha İyi Korunması” Avrupa Birliği-Avrupa Konseyi Ortak Projesinin 5. Yürütme Kurulu Toplantısı 19 Aralık 2023 tarihinde Ankara’da düzenlendi. 

Türkiye’de hukukun üstünlüğünün ve temel hakların, uluslararası standartlarla ve Avrupa standartlarıyla tam uyumlu hâle getirilmesi amacıyla gerçekleştirilen projenin 5. Yürütme Kurulu Toplantısı’na; Türkiye Adalet Akademisi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Avrupa Konseyi, Yargıtay, Hâkimler ve Savcılar Kurulu, Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı Mevzuat Genel Müdürlüğü, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Eğitim Dairesi Başkanlığı ve Strateji Geliştirme Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Barolar Birliği temsilcileri katıldı.

MUHİTTİN ÖZDEMİR: KURACAĞIMIZ EĞİTİM PLATFORMU İLE VATANDAŞLAR E DEVLET ŞİFRELERİ İLE EĞİTİMLERE ERİŞEBİLECEK

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi tarafından birlikte finanse edilerek, Avrupa Konseyi ve Türkiye Adalet Akademisi tarafından yürütülen projenin 5. Yürütme Kurulu Toplantısı’nda konuşan Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir: “Proje kapsamında 1-3 Kasım 2023 tarihlerinde Ankara’da düzenlediğimiz Uluslararası Aile Hukuku Sempozyumu’nu başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Sempozyumun çıktısı olarak iyi tasarlanmış, sunumların ve konuşmaların yer aldığı bir sempozyum kitabı basılmasını da arzu ediyoruz. Bu kitap, alanında ilk eser olma vasfı taşıyacağından bu konuyu ayrıca önemsiyoruz. Yine proje kapsamında gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerle uygulamadaki sorunların çözülmesine yönelik başarılı çalışmalar yürüttüğümüzü de belirtmek istiyorum. Türkiye Adalet Akademisi olarak projenin eğitim ayağından da beklentilerimiz yüksek. Akademi olarak düzenlediğimiz meslek içi eğitimlerde aile hukukuna ilişkin eğitimler her yıl mutlaka yer alıyor. 2024 yılında yapacağımız 20 meslek içi eğitimden 2 tanesi aile hukuku ile ilgili. Ayrıca, Adalet Akademisinin dijital eğitim içeriği üretme hedefi de bu proje ile beraber ilk kez gerçekleşmiş olacak. Aile hukuku alanında üretilecek dijital eğitimler ile kamuoyunun, vatandaşların adalete erişimi kolaylaşacak. Biz şu an Akademi olarak bu eğitim içeriklerinin kullanıcılara sunulacağı platformun kurulması için Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü ile çalışma halindeyiz. Kuracağımız eğitim platformu ile vatandaşlar e devlet şifreleri ile eğitimlere erişebilecek. Bu projede üretilecek eğitim içerikleri, kurulacak eğitim platformunun ilk eğitim içerikleri olarak yerini alacak. Projenin başladığı günden bu yana iş birliği içerisinde çalışan tüm bileşenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Toplantı, Avrupa Konseyi ve Türkiye Adalet Akademisi proje ekibinin, 25 Nisan 2023 tarihinde yapılan 4. Yürütme Kurulu Toplantısı’ndan bugüne gerçekleştirilen faaliyetler hakkında ve gelecek faaliyetlerin planlanması konusunda katılımcıları bilgilendirmesinin ardından, proje paydaşlarınca yapılan değerlendirmeler ile sona erdi.

GALERİ