SIĞINMACI VE MÜLTECİLERİN ADALETE ERİŞİM PROJESİ

8.03.2022     Ar & Ge     318

      Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile Türkiye Adalet Akademisi (TAA) arasında 20 Eylül 2021 yılında güncellenen protokol ile Sığınmacıların ve Mültecilerin Adalete Erişimi Projesi hayata geçirilmiştir.

      Protokol kapsamında 1-2-3 Mart 2022 tarihlerinde Point Hotel Ankara’da; eğitici eğitimi taslağını şekillendirmek amacıyla yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Toplantıda mülteci hukuku alanında karşılaşılan yargısal sorunlar ve çözümleri hususunda eğitim başlıklarını gözden geçirildi. Ayrıca özel hukuk, ceza hukuku ve idare hukuku alanlarında hazırlanan modüllerin içeriği hakkında değerlendirme yapmak ve anket sonuçlarını dikkate alarak gerçekleştirildi.

      Söz konusu faaliyet, Türkiye Adalet Akademisi Daire Başkanı Abdullah MURAT, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilci Vekili Daniela CICCHELLA’nın açılış konuşmaları ile başladı.

      Toplantı, TAA Tetkik Hâkimi Özden DÜLGER ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Politika Geliştirme Dairesi Müdürü Neşe KILINÇOĞLU moderatörlüğünde devam etmiştir. Ayrıca; Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinden Neşe KILINÇOĞLU ve Kıdemli Hukuk İşleri Müdür Yardımcısı Arif Erkut ÖZKAN, Anayasa Mahkemesi raportörleri Gökçe GÜLTEKİN YILMAZ ve Mahmut ATEŞ ile Yargıtay 4.Ceza Dairesi Tetkik Hâkimleri Bersu RENK ve Ekrem BIYIK sunumlar gerçekleştirmiş, eğitici adaylarınca görüş alışverişinde bulunulmuştur.

GALERİ